NYRKKEILYN A- JA B-NUORTEN VUODEN 2020 SUOMEN MESTARIT SELVILLÄ

Kuva: A69-sarjan finaaliottelussa Morovati ja Jalava nostivat tunnelman kattoon (Kuva: Päivi Ahola)


Vantaan Tikkurilassa käytiin viikonloppuna nyrkkeilyn A- ja B-nuorten SM-kisat. Kisojen järjestävä seura Ylä-Tikkurilan Kipinä oli tehnyt suurtyön koronaohjeistusten täyttämiseksi ja toteuttamiseksi.
Poikkeusjärjestelyistä ja rajoitetusta katsomokapasiteetistä huolimatta kisat kiinnostivat myös katsojia.


– Lipunmyynti yllätti meidät iloisesti. On hienoa, että nuorten kisat kiinnostavat, totesi heti kisojen jälkeen kilpailun johtaja Petri Kananen. Nuorten nyrkkeilivät teknisiä ja iloisen innokkaita otteluita, joista hehkui riemu pääsystä pitkän tauon jälkeen jälleen ottelemaan. Varsinkin A-poikien 64- ja 69-sarjojen finaalit nostivat yleisön kannustuksen kattoon.

Eniten mestaruuksia nappasi Tampereen Voimailuseura Kisoissa otteli yhteensä 74 nyrkkeilijää 33 seurasta. 

TULOSLISTA:

B52kg1. Vainiomäki Rene (NaJ)
 2. Meitsar Mathias (TuusNy)
 3. Martin Jonny (TuusNy)    Uusitalo Sami (YTK)
  
B57kg1. Suhonen Johannes (HNT)
 2. Chi Wahnay (HäKi)
 3. Tauriainen Aapo (IUV)    Oraifi Ali (KNK)
  
B60kg1. Kataja Dmitrii (TVS)
 2. Jansson Unto (KoVo)
 3. Zuravel Ivan (PoNS)
  
B63kg1. Zakharov Mark (TVS)
 2. Pihkola Ville (LaKa)
 3. Salo Peetu (FoNY)    Kononen Aleksi (PNMKY)
  
B66kg1. Burlaka Danylo (TVS)
 2. Haliti Lorik (NaJ)
  
B70kg1. Noioso Jimi (YTK)
 2. Guzman Aleksi (KiNK)
 3. Nieizviestnykh Danylo (HeTa)
  
B75kg1. Nyasi Emil (VN)
 2. Anufriev Daniil (KoNy)
 3. Aliu Rinor (KNK)
  
B+80kg1. Launiala Aapo (JäKK)
 2. Bokov Ilez (RSG)
 3. Björkell Joel (BåBox)    Ketola Joonas (VaBo)
  
TB46kg1. Kaivo-oja Siiri (TVS)
 2. Lappalainen Ninja (KuRi)
  
TB57kg1. Pelkonen Julia (TVS)
 2. Meriläinen Kiira (HeTa)
  
TB60kg1. Mäkinen Teresa (KaNy)
 2. Frantsi Yessica (VBT)
  
TB66kg1. Jokinen Viivi (VBT)
 2. Karlsson Veera (VN)
  
TB70kg1. Tuomikoski Veera (HeTa)
 2. Pääjoki Miia (LoNK)
 3. Niittyaho Aliisa (TuusNy)
  
TA57kg1. Syyri Emma (FoNy)
 2. Nissinen Kaisa (KoNy) 5-0
  
  
TA64kg1. Pukkila Lia (HeTa)
 2. Juntheikki Hanna (VBT)
 3. Häggqvist Eerika (HeTa)    Kivilompolo Anna (RaNy)
  
TA69kg1. Taimi Eveliina (TVS)
 2. Kuusikko Vilma (KemPy)
  
  
A56kg1. Panday Sandip (VN)
 2. Pajuniemi Jussi (RSG)
  
A60kg1. Maunu Tatu (EKH)
 2. Lehto Lauri (Crest)
  
A64kg1. Niemeläinen Jere (TuUL)
 2. Tolonen Hannes (TaE)
 3. Koivula Pyry (TTN)    Heiskanen Valtteri (VäBT)
  
A69kg1. Morovati Sam (HeTa)
 2. Jalava Julian (KNK)
 3. Enola Juuso (PNMKY)
  
A75kg1. Korpas Antton (EKH)
 2. Nokia Mikko (TuUL)
 3. Riikonen Jonatan (TuUL)
  
A91kg1. Nystedt Nikita (KoVo)
 2. Leppänen Joonas (LoNK)
 3. Takkunen Viljami (YTK)
  

KISATIEDOTE, Päivi Ahola